XY Studio - tattoo studio Gdańsk
XY Studio - tattoo studio Gdańsk
+48 691 119 219
XY Studio - tattoo studio Gdańsk

BLACKWORK

 

 

 

 

 

Blackwork – historia

Termin „blackwork” używany był w przeszłości głównie w odniesieniu do tatuaży plemiennych. Jego początki pochodzą ze starożytności, jednak w późniejszym czasie zaczęto nazywać tym mianem również inne formy sztuki. Szczególny wpływ na ten styl mają dzieła polinezyjskie, wykorzystujące abstrakcyjne wzory, bazujące na przeróżnych kształtach wykonywanych przy użyciu dużej ilości czarnego atramentu. Tatuaże polinezyjskie nawiązywały do osobowości ich właścicieli, a artyści odnosili się w nich do symboliki i ikonografii plemiennej. Wzory często odzwierciedlały pochodzenie, przekonania lub przynależność do danej grupy. Polinezyjskich tatuażystów uważano niemal za szamanów lub kapłanów, którzy posiadali boską wiedzę o rytuale tatuowania. Wszystkie te wpływy wyraźnie widać w dzisiejszych tatuażach wykonywanych w stylu blackwork, a wielu artystów wciąż czerpnie ze starożytnej estetyki.

 

Blackwork – czym się charakteryzuje?

Blackwork, czyli w wolnym tłumaczeniu „czarna robota”, to styl stworzony dla tych, którzy cenią minimalizm w tatuażu. Nie ma tu miejsca na kolor czy cieniowanie, ponieważ główną cechą charakterystyczną jest wspomniana czerń. Mocne kontrasty, stuprocentowa czarna barwa, która często pokrywa spore kawałki ciała – po tym poznasz prace blackworkowe. Tatuaże w stylu blackwork to również dobre rozwiązanie dla tych, którzy pragną zapomnieć o tzw. błędach młodości. Jeśli chcesz pozbyć się niechcianego tatuażu, „czarna robota” na pewno sobie z tym poradzi.

 

Surowa estetyka tego stylu często łączy się z geometrią i dotworkiem. Zamiast klasycznego cieniowania, artyści posługujący się blackworkiem stawiają na mniej lub bardziej zagęszczone kropki. Tatuaże inspirowane są często ezoteryką, alchemią, ikonografią, plemiennymi wzorami, technikami pochodzącymi z grawerowania czy zaczerpniętych z tatuaży wykonywanych niegdyś henną. Wielu artystów nawiązujących w blackworku do stylu plemiennego bazuje na tym, co narodziło się w starożytności. Inni inspiracje czerpią z tzw. hiszpańskiego blackworku, który wywodzi się haftu wykonywanego czarną nicią. Wśród niektórych tatuatorów można zauważyć również tendencje do ilustracyjnego podejścia, a także odniesienia do tzw. świętej geometrii.

 

Blackwork to również punkt wyjścia dla takich stylów jak: art brut, neotrybalizm czy tatuaż etniczny.

 

 

Blackwork – artyści

Do grona artystów, którzy wykonują tatuaż w stylu blackwork, należą m.in. Alexander Grim, Jack Ankersen, Dillon Forte, Sad Amish, Gromov6666, Jondix, Kelly Violet czy Sasha Woland.