XY Studio - tattoo studio Gdańsk
XY Studio - tattoo studio Gdańsk
+48 691 119 219
XY Studio - tattoo studio Gdańsk

Czy tatuaż boli – gdzie boli najbardziej?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czy tatuaż boli – gdzie boli najbardziej?

 

Niektórzy go lubią, inni nienawidzą, ale są go w stanie zaakceptować. Tak w skrócie można byłoby podsumować kwestię bólu podczas tatuowania. Po tatuażu możesz spodziewać się czegoś więcej niż lekkiego ukłucia, ale to nie znaczy, że nie będziesz w stanie sobie z tym uczuciem poradzić. Ciągłe wprowadzanie igły w skórę nigdy nie będzie czymś przyjemnym, ale to, jak bolesny jest proces tatuowania, zależy od danej osoby. Trzeba przyznać, że niektórzy ludzie po prostu lepiej radzą sobie z bólem i związane jest to z kilkoma uwarunkowaniami, takimi jak m.in. wrażliwość czy grubość skóry. Różne odczucia podczas wykonywania tatuażu zależą również od jego umiejscowienia oraz indywidualnej tolerancji na ból. Niektórych dźwięk maszynki po prostu uzależnia i bez względu na to, czy sam proces jest czymś przyjemnym, czy lekko niekomfortowym, chcą doświadczać go dalej.

 

Dlaczego tatuaż boli?

Do wykonania tatuażu używa się igieł, za pomocą których w warstwę skóry właściwej wstrzykiwany jest tusz. Tatuowanie polega na wielokrotnym nakłuwaniu danej części ciała, efektem czego jest przerwanie tkanki skórnej. Naturalnym mechanizmem jest uszkodzenie naczyń krwionośnych oraz tworzenie się siniaków, przez co skóra zaczyna puchnąć i dochodzi do uczucia bólu. Osoby tatuowane doświadczają różnych jego odmian – od intensywnego kłucia, po uczucie pieczenia. Sam ból związany z procesem nakłuwania skóry zazwyczaj najsilniejszy jest podczas samego zabiegu. Po zakończeniu, gdy skóra przechodzi już proces gojenia, można odczuwać lekki obrzęk, który w większości przypadków znika po kilku dniach.

 

Dużo zależy rownież od samego projektu tatuażu. Niektórzy proces konturowania odbierają bardziej niekomfortowo niż cieniowanie czy kolorowanie, inni wręcz odwrotnie, dlatego każda osoba będzie miała własne doświadczenie z poziomem i rodzajem bólu podczas tatuowania.

 

Które tatuowane miejsca bolą najbardziej?

To pytanie, nad którym często zastanawiają się osoby, chcące zacząć przygodę z tatuowaniem ciała. Nadgarstek czy przedramię to propozycje, które często pojawiają się na start. Dobrym sprawdzeniem skali bólu jest test szczypnięcia skóry w danym miejscu. Dzięki temu przekonasz się, które obszary na twoim ciele są bardziej wrażliwe.

 

 

Bez względu na takie czynniki, jak indywidualny próg bólu czy rodzaj projektu, generalnie można przyjąć, że tatuowanie obszaru, który ma więcej mięśni czy tłuszczu może zmniejszyć ból.

Do tych miejsc można zaliczyć:

– zewnętrzną i górną część ud,

– pośladki,

– przedramiona,

– ramiona.

 

Natomiast obszary, które mają więcej zakończeń nerwowych, zazwyczaj są bardziej narażone na ból, podczas wykonywania na nich tatuażu.

Należą do nich m.in.:

– głowa szyja i twarz,

– okolice pach i pachwin,

– klatka piersiowa,

– kostki i golenie,

– dłonie oraz stopy,

– kolana,

– kręgosłup.

W większości tych miejsc skóra jest też bardzo cienka, pokryta małą ilością tłuszczu, dlatego ukłucia są bardziej odczuwalne.

 

Jak widzisz, sprawa bólu to mocno indywidualna kwestia, dlatego robienie wywiadu wśród znajomych na temat skali ich bólu przy tatuowaniu, niewiele ci da. Najważniejszy jest twój komfort psychiczny, o który polecamy zadbać przed przyjściem do studia. Dobra atmosfera panująca na miejscu często sprawia, że tatuowane osoby nie skupiają się na myśleniu o bólu, ale ważne jest również to, by przyjść do studia wypoczętym i najedzonym. Podczas tatuowania uwagę skup na rozmowie, muzyce lub weź ze sobą książkę. Gwarantujemy, że szybko zapomnisz o wszelkim dyskomforcie, a gdy zobaczysz efekty, stwierdzisz, że było warto. Najgorszy jest ten pierwszy raz, bo po prostu nie wiesz, czego się spodziewać, dlatego na początku warto wybrać miejsce, które jest mniej wymagające pod względem skali bólu.