XY Studio - tattoo studio Gdańsk
XY Studio - tattoo studio Gdańsk
+48 691 119 219
XY Studio - tattoo studio Gdańsk

IGNORANT STYLE

 

 

 

 

 

 

 

IGNORANT STYLE

 

Bunt przeciwko zasadom ubrany w maksymalnie uproszczoną formę. Tak w skrócie można byłoby opisać tatuaże tworzone w nurcie ignorant style. Ten – dla wielu wciąż kontrowersyjny – styl w ostatniej dekadzie stał się jednym z bardziej popularnych, szczególnie wśród młodego pokolenia. Jeszcze jakiś czas temu kojarzony był z undergroundem, ale dziś coraz mocniej króluje w mainstreamie. Pomimo tego, że ignorant często kojarzony jest z ukraińską czy niemiecką sceną tatuażu, za jego pioniera uznaje się francuskiego artystę graffitti, znanego jako Fuzi Uvtrk. W latach 90. Fuzi założył grupę antykapitalistów zwaną UV (ultra violent). Gdy po pewnym czasie normalizacja graffitti coraz mocniej wpływała na swobodne wyrażanie się, Fuzi zaczął przenosić sztukę uliczną na skórę. Na początku lat 2000. został artystą tatuażu ignoranckiego, a światową sławę zyskał dzięki tatuowaniu celebrytów, np. Scarlett Johansson. To właśnie Fuzi jako pierwszy zaczął odchodzić od standardowego dotychczas tatuowania i pokazał późniejszemu pokoleniu, że sztuka może przybierać różne formy. Okazało się, że pomysł może być ważniejszy od techniki, a nierówne linie – nowym trendem.

 

Ignorant style – czym się charakteryzuje?

 

Ignorant style z założenia miał być wolny, dziki, bez zasad. Sam Fuzi, zapytany o zapoczątkowany przez siebie nurt, stwierdził: „Ignorant opierał się na początkach graffiti w Nowym Jorku i miał wyglądać tak, jakby został wykonany przez dziecko, które dopiero uczy się sztuki – naiwne, ale czyste”. Tatuaże w stylu ignorant to zazwyczaj bardzo proste projekty, ograniczające się do konturu, wykonane czarnym tuszem, wyglądające na DYI. I rzeczywiście – często faktycznie wykonywane są w domowym zaciszu, metodami DIY, chociaż w ostatnim czasie coraz więcej artystów tego stylu można spotkać w profesjonalnych studiach tatuażu.


Tatuatorzy stawiający na ignorant czerpią ze sztuki ulicznej i z premedytacją odrzucają złożone formy plastyczne. Bardzo rzadko pojawia się tu kolor – ma być prosto, naturalnie i poza wszelkimi schematami. Niech Cię to jednak nie zmyli, ponieważ bardzo często mają oni spory fach w ręku, jednak wolą pokazać swoją ekspresję poprzez bunt wobec wypracowanym zasadom. Najważniejszy w ignorancie jest kontrowersyjny przekaz lub wprost przeciwnie – całkowity jego brak, bo dzięki temu można pokazać prosty przekaz. Tatuaże ignoranckie często mają wydźwięk humorystyczny, z przymrużeniem oka i wielu wydawać by się mogło, że wykonane są pod wpływem chwili czy impulsu. Obecne są w nich motywy kreskówkowe, wszelkiego rodzaju napisy (czasem również wulgarne) oraz zabawa prostą, nierówną kreską, która nawiązuje do specyficznej historii czy popularnego motywu. Niektóre ignoranty kojarzyć się mogą z tatuażami więziennymi czy tatuażem rosyjskim. Nie jest to błędne skojarzenie, ponieważ wielu współczesnych tatuatorów idących w kierunku ignorant inspiracje czerpie właśnie z różnych undergroundowych praktyk. Ignorant style odrzuca zasady i klasykę, dlatego często szokuje i wciąż pozostaje najbardziej kontrowersyjnym kierunkiem.

 

Ignorant style – artyści

 

Artyści zaczynający eksperymentować z ignorantem pojawiają się jak grzyby po deszczu. Szczególnie zauważalne jest to wśród młodego pokolenia. Jednak na światowej scenie tatuażu mamy już całkiem sporo nazwisk, które kojarzą się w stu procentach z tym stylem. Wśród znanych artystów tatuujących w stylu ignorant znajdują się między innymi: Fuzi, Arbelle, Charlie Solis, Kiril Nekrasov, Gaya Kolman, Chris Woodhead, Dima Yegorov.