XY Studio - tattoo studio Gdańsk
XY Studio - tattoo studio Gdańsk
+48 691 119 219
XY Studio - tattoo studio Gdańsk

JAK DBAĆ O TATUAŻ?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak dbać o tatuaż, żeby nie wyblakł?

 

Tatuator wykonał swoją pracę, wymarzony wzorek masz już na sobie… i co dalej? Mimo tego, że Twój tatuaż jest trwały, nie oznacza to, że będzie wyglądał zawsze tak samo, jak na początku. Co zrobić, aby prezentował się świetnie bez względu na upływający czas? Teraz ważne jest to, w jaki sposób zadbasz o jego pielęgnację! Pamiętając o kilku prostych nawykach, będziesz cieszyć się wyrazistym tatuażem przez wiele lat.

 

 

Co wpływa na jakość tatuażu?

 

Zanim przejdziemy do odpowiedniej pielęgnacji PO wykonaniu tatuażu, warto wspomnieć o tym, że Twoje wybory PRZED mają również znaczenie. Już sam wybór studia czy artysty jest tutaj kluczowy. Jakość tuszu czy rodzaj użytego koloru to kwestie, które wpływają nie tylko na późniejsze blaknięcie tatuażu, ale również na Twoje zdrowie. Wizyta w sprawdzonym studiu tatuażu to najlepszy sposób na zapewnienie wysokiej jakości atramentów i barwników oraz pewność, że nie będą one rozcieńczone czy gorszej jakości.

Warto pamiętać również o tym, że zazwyczaj czernie i szarości będą utrzymywały naturalną barwę dłużej, niż kolorowe tatuaże. Ciemniejsze kolory, jak na przykład mocne czerwienie, są również bardziej odporne na blaknięcie. Natomiast żółcie, róże czy odcienie akwarelowe, czyli dla wielu kolory bardziej efektowne, blakną szybciej. Jeśli Twoim celem jest długowieczność żywego koloru, warto pomyśleć o tym już na etapie pomysłu.

To, co również może pomóc przed wykonaniem tatuażu, to jego umiejscowienie. Są takie miejsca na ciele, na których tatuaż zazwyczaj ściera się szybciej. Pisaliśmy o tym dokładniej tutaj, więc zanim podejmiesz ostateczną decyzję, sprawdź, o których częściach ciała mowa.

 

Jak dbać o wygojony tatuaż?

Twoje nawyki zdecydowanie wpłyną na jakość tatuażu, dlatego zacznij wyrabiać je sobie od samego początku przygody z tatuowaniem. Po wykonaniu swojej pracy tatuator poinstruuje Cię, jak dbać o tatuaż przez najbliższe dni. Przede wszystkim ważne jest nawilżanie, ponieważ efekty tego, w jaki sposób podejdziesz do tej kwestii, będą widoczne przez długie lata. Jeśli coś jest dla Ciebie niejasne lub w ferworze podziwiania swojej nowej dziarki porady tatuatora Ci umknęły, zerknij do naszego poradnika tutaj: https://www.xystudio.eu/przed-i-po.

 

O czym warto pamiętać?

Właściwa pielęgnacja to nie tylko to, co MUSISZ robić, ale także to, czego należy UNIKAĆ. Stosując się do kilku poniższych punktów, zadbasz o to, aby Twój tatuaż zbyt szybko nie wyblakł.

 

  1. Nawilżaj tatuaż

Co robisz, gdy zależy Ci na młodym i zdrowym wyglądzie skóry? Odpowiednio ją nawilżasz. Tak samo wygląda sytuacja z tatuażem. Dobrze nawilżony tatuaż to gwarancja jego długowieczności. Na rynku istnieje wiele preparatów przeznaczonych specjalnie do tego celu, jednak większość naturalnych olejków czy kremów nawilżających będzie wystarczająca. Jeśli nie masz pewności, czy preparat pielęgnacyjny, który posiadasz, jest odpowiedni, zawsze możesz zapytać swojego tatuatora – na pewno z chęcią udzieli Ci porady. Tak jak w przypadku każdej pielęgnacji, ważna jest tutaj regularność, dlatego pamiętaj o tym, by tak samo często jak nakładasz krem na twarz czy dłonie, nakładać również na miejsce z tatuażem.

 

2. Używaj ochrony przed słońcem

Tatuaże wykonane w miejscach, które szczególnie często wyeksponowane są na działanie promieni słonecznych, blakną po czasie. Często widać to u osób, które uprawiają sporty wodne i zapominają o regularnym nakładaniu filtrów SPF. Pamiętaj, że niezależnie od tego, czy Twój tatuaż jest dosyć nowy, czy ma już swoje lata, powinien być zabezpieczony filtrem o wartości co najmniej 15 SPF. W okresie letnim zalecamy jednak stosowanie 30 SPF, a podczas opalania najlepiej sprawdzi się 50 SPF. Tutaj, podobnie jak wyżej, ważna jest regularność, dlatego pamiętaj, żeby aplikować krem co kilka godzin, szczególnie podczas długiej ekspozycji skóry na słońce.

 

3. Dbaj o swoją skórę

Odpowiednia pielęgnacja ciała ma ogromny wpływ na długowieczność tatuażu. Niezależnie od tego, czy tatuaż jest nowy, czy stary, im lepiej traktujesz swoją skórę, tym wzór, który na niej jest, dłużej zachowa swój pierwotny wygląd. Dbanie o skórę to nie tylko utrzymywanie jej w czystości i nawilżeniu, ale także dokładne zmywanie wszelkich chemikaliów, np. podczas sprzątania. Pamiętaj, że im dłużej pozostają na ciele, tym więcej szkód mogą wyrządzić, a to wszystko przekłada się na wygląd tatuażu w danym miejscu. Na kondycję skóry wpływa również sama dieta, która utrzymuje nas w ryzach. Przy okazji warto pamiętać, że nagły przyrost masy ciała nie jest sprzymierzeńcem tatuaży w określonych miejscach, dlatego tak ważne jest, aby rozsądnie podejść również do samego planowania tatuażu.

 

Bez względu na to, jakie miejsce na ciele, wzór czy kolor tatuażu wybierzesz, to, jak długo zachowa on swój pierwotny wygląd, zależy w dużej mierze od Ciebie!