XY Studio - tattoo studio Gdańsk
XY Studio - tattoo studio Gdańsk
+48 691 119 219
XY Studio - tattoo studio Gdańsk

Tatuaż ornamentalny

 

 

 

 

Styl ornamentalny jest znany na świecie od zarania dziejów. Można śmiało zaryzykować tezę, że jest jednym z pierwszych, na bazie którego zaczęły powstawać różne jego odmiany. To dało początek wszelkim tatuażom etnicznym, plemiennym i tribalom.

 

Tatuaż ornamentalny bazuje na stylu polinezyjskim, który przetrwał do dziś praktycznie w niezmienionej formie.

 

Tatuaże polinezyjskie były niegdyś znakiem przynależności do danej grupy, a każdy wzór miał swoje szczególne znaczenie. Dzięki charakterystycznym wzorom można było wyczytać historię danego człowieka – jego pozycję, pochodzenie, a nawet stan cywilny.

 

Tatuaże ornamentalne były bardzo istotne dla społeczności polinezyjskiej. Miały one wręcz magiczną moc. Jeśli noworodek, nie miał wytatuowanego łokcia, matka nie mogła się nim zajmować. Z kolei dziewczynki wchodzące w wiek dojrzewania musiały mieć wytatuowane ręce, gdyż tylko wtedy mogły przygotowywać posiłki dla innych osób.

 

Tatuowano m.in. igłami jeżowca, ostrymi kolcami roślin, a nawet zębami rekina.

 

Styl ornamentalny – czym się charakteryzuje?

Tatuaże ornamentalne najczęściej składają się ze spiral, fal i krzyżyków łączących się w większe wzory. Styl charakteryzuje się przede wszystkim wyraźnymi liniami, które układają się w figury geometryczne takie jak koła, kwadraty czy trójkąty.

Tatuaże ornamentalne cechują się też symetrią, często wypełnione są też wszelkimi przeplotami czy węzłami.

Do ich tworzenia używa się przede wszystkim czarnego tuszu, który niekiedy występuje w towarzystwie czerwonego koloru.

Tatuaże ornamentalne często przedstawiają słońce, księżyc, ocean lub kwiaty. Są bardzo łatwe do rozróżnienia.

Styl ornamentalny – artyści

Artystami, którzy wykonują tatuaże w stylu ornamentalnym są m.in. Jack Peppiette, Josh Fisher, Hosh Stephens, Phil Hatchet-Yau, Pantarei, Blum, Nissaco czy Ilya Cascad.