XY Studio - tattoo studio Gdańsk
XY Studio - tattoo studio Gdańsk
+48 691 119 219
XY Studio - tattoo studio Gdańsk

Tatuaż realistyczny (lub fotorealistyczny)

Tatuaż realistyczny

Styl realistyczny – historia

Styl realistyczny w tatuażu inspirowany jest realizmem w sztuce, który narodził się – jako odpowiedź na romantyzm – we Francji, w latach 50-tych XIX wieku. Artystów zaczęło interesować wówczas bardziej odwzorowanie rzeczywistości niż hiperbola. I takie jest właśnie zadanie tatuażu realistycznego – ma sprawiać wrażenie fotografii istniejącego obiektu. 


Styl realistyczny – czym się charakteryzuje?


Tatuaż realistyczny jest bardzo precyzyjny i szczegółowy, a co za tym idzie – raczej duży. Najczęstszymi motywami tatuowanymi w ten sposób są portrety, zwierzęta, mroczne postaci czy scenerie, ale wytatuować można w ten sposób właściwie każdy obiekt 3D. Artyści tworzący w tym stylu rezygnują z wyraźnych konturów na rzecz cieniowania i kontrastów. To jeden z trudniejszych stylów, ale ci, którzy znają się na swoim fachu potrafią realistycznie wytatuować pot, łzy czy wnętrze ust. 
Najczęściej wykonywany jest w czerniach i szarościach, ale nie jest to wymóg. Jest wielu tatuatorów, którzy tworzą swoje dzieła, korzystając z całej palety barw. 


Styl realistyczny – artyści


Artystami, którzy wykonują tatuaże w stylu realistycznym są m.in. Shane O'Neill, Phil Garcia, Steve Butcher, Antonina Troshina, Dave Corden, Liz Venom, Freddy Negrete, Chuey Quintanar, Youyeon, Saegeem, Sol, Heemee, Fred Thomas, Inal Bersekov i Ralf Nonnweiler.