XY Studio - tattoo studio Gdańsk
XY Studio - tattoo studio Gdańsk
+48 691 119 219
XY Studio - tattoo studio Gdańsk

TRIBAL

 

 

 

 

 

Tribal – historia

Najstarsza wzmianka na temat tribali, czyli tatuaży plemiennych, sięga neolitu. Najwcześniejszym przykładem tego stylu jest zmumifikowane ciało tajemniczego człowieka Otzi, pokryte 61 tatuażami, składającymi się z prostych kropek i linii. Archeolodzy odkryli, że pochodzą one sprzed 5000 lat! Do tej pory uważa się, że to Otzi był tym, który przyniósł światu plemienne tatuaże. Wzory na jego ciele – doskonale połączone kropki i linie – dały podwaliny dobrze znanemu nam współcześnie tribalowi. Co ciekawe, większość jego tatuaży miała głęboki sens, co wskazuje na to, że żył w zaawansowanym społeczeństwie.

 

Wiele innych przykładów tatuaży plemiennych, które uważa się również za jedne z pierwszych, znaleziono na ciałach mumii. Odkrycia te pokazują, że początkowo mieszkańcy Egiptu naznaczali okolicę podbrzusza licznymi kropkami i prostymi liniami. Po pewnym czasie ich tatuaże zaczęły przybierać formy ilustracji i pojawiały się w nich takie elementy, jak: kwiaty lotosu, zwierzęta czy Oko Horusa.

 

W wielu starożytnych projektach tatuaży plemiennych można zobaczyć odciski zwierząt czy sił natury, które podkreślały umiejętności wojownika w akcji. Dla wielu społeczności plemiennych tatuowanie było rytuałem używanym do zaznaczania przemian życiowych lub pozycji społecznej i jedynie członkowie plemienia lub danej kultury byli w stanie odczytać znaczenie poszczególnych wzorów.

 

Tribal – czym się charakteryzuje?

Niepozornie wyglądające tribale okazują się sporym wyzwaniem, ponieważ ważne jest nie tylko utrzymanie jednolitego koloru, ale również miejsce, w którym tatuaż zostanie umieszczony. Wybór odpowiedniego kawałka skóry jest istotny ze względu na płynne linie, które wpisane są w ten styl. Aby tribal przez długie lata wyglądał dobrze, linie powinny przebiegać wzdłuż kształtu mięśni.

 

Chociaż cel tatuaży plemiennych znacząco się zmienił – nie są one już symbolem dokonań noszącego – nie można odmówić im braku charyzmy. Obecnie coraz częściej łączy się je z geometrycznymi wzorami, dodaje symbole roślinne czy zwierzęce, ale wciąż są jednym z najpopularniejszych sposobów wyrażania siebie. Podczas gdy wiele plemion i ludów na całym świecie posiada do tej pory własne style i znaczenia tatuaży plemiennych, we współczesnej kulturze kojarzymy je głównie z dużymi obszarami jednolitego, zwykle czarnego, koloru i zakrzywionymi, abstrakcyjnymi formami.

 

Tribal – artyści

Tatuatorzy, którzy czerpią z tatuażu plemiennego, to m.in. Whang-od (najstarsza i ostatnia tatuatorka kultywująca tradycyjną sztukę mambabatok), Victor J Webster, Igor Kampman, Dmitry Babakhin, Taku Oshima, Gerhard Wiesbeck, Jeroen Franken.