XY Studio - tattoo studio Gdańsk
XY Studio - tattoo studio Gdańsk
+48 691 119 219
XY Studio - tattoo studio Gdańsk

Handpoke

Historia

Historia Najstarszy odkryty tatuaż pochodzi z 5200 roku P.N.E. Tatuaże były często używane do potwierdzenia związku ze społecznością lub jako praktyka religijna. Igły były często wykonane z fragmentów kości, kawałków drewna czy ostrzy. Metoda była używana wśród wielu ludności - Amerykanów, Inuitów, mieszkańców Borneo czy Sak Yant wykonywane przez buddyjskich mnichów. Oczywiście handpoke został przystosowany do obecnie obowiązujących norm sanitarnych i do jego wykonania używa się jednorazowej igły oraz certyfikowanego tuszu, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności i higieny.

Czym się charakteryzuje?

Metoda Handpoke jest to wykonywanie tatuażu bez użycia maszynki – oznacza to po prostu, że igła z tuszem aplikowana jest pod skórę wyłącznie siłą mięśni osoby tatuującej. I tak kropka po kropce tworzy się nowy tatuaż. Jest to metoda czasochłonna, ale też pozwalająca na wykonywanie unikatowych i precyzyjnych wzorów, na dość małej powierzchni skóry. Jest to też sposób tatuowania przez wielu uznawany za mniej bolesny, przez co często wybierany na pierwszy tatuaż.

Osoby zajmujące się tą techniką, często pytane są o trwałość wykonanych w ten sposób tatuaży. To, jak nasz tatuaż będzie wyglądał z biegiem lat zależy od wielu czynników: umiejętności artysty i poprawności wykonania pracy, wykorzystywanych przez niego narzędzi, ale także tego, w jaki sposób dbamy o tatuaż i o naszą skórę (utrzymywanie skóry w dobrej kondycji zarówno przed, jak i po zrobieniu sobie tatuażu jest kluczowe). Nie jest to natomiast bezpośrednio uzależnione od metody.

Handpoke często kojarzony jest z niewielkimi, prostymi pracami, jednakże nie jest to regułą i można spotkać wielu artystów, którzy przenoszą na skórę naprawdę duże lub szczegółowe projekty. Jako przykład większych prac może posłużyć np. @kime.shadow. Metodą Handpoke można uzyskać naprawdę różny efekt – poczynając od delikatnych tatuaży, które wykonuje np. @annpokes czy @sharry.ink, poprzez dotwork w wykonaniu @bebe.tattoos, mocne linie jak u @plec_tatu, czy na mikrorealizmie @sugarangeltattoo kończąc. Pomiędzy tym wszystkim znajdziemy całe spektrum innych artystów, którzy spełniają się, wykonując tatuaże manualnie, czerpiąc inspiracje z różnych stylów.