Historia
Najstarszy odkryty tatuaż datuje się na 5200 rok p.n.e. Tatuaże były często używane w celu potwierdzenia przywiązania do społeczności lub jako praktyka religijna. Igły często wykonywano z fragmentów kości, kawałków drewna lub ostrzy. Metodę tę stosowało wiele narodów – Amerykanie, Inuici, mieszkańcy Borneo czy Sak Yant wykonywani przez mnichów buddyjskich. Oczywiście handpoke został dostosowany do aktualnie obowiązujących norm sanitarnych i wykonany jest przy użyciu jednorazowej igły i atestowanego tuszu, przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności i higieny.
Jakie są jego cechy?
Metoda Handpoke polega na wykonaniu tatuażu bez użycia maszynki - oznacza to po prostu, że igłę z tuszem wprowadza się pod skórę wyłącznie siłą mięśni tatuującej osoby. I tak, kropka po kropce, powstaje nowy tatuaż. Jest to metoda czasochłonna, ale pozwala także na stworzenie niepowtarzalnych i precyzyjnych wzorów na stosunkowo niewielkiej powierzchni skóry. Jest to również metoda tatuowania, przez wielu uważana za mniej bolesną, dlatego często wybierana jest na pierwszy tatuaż.
Osoby stosujące tę technikę często pytają o trwałość tatuaży wykonanych w ten sposób. To jak nasz tatuaż będzie wyglądał na przestrzeni lat zależy od wielu czynników: umiejętności artysty i poprawności pracy, narzędzi jakich używa, ale także tego jak dbamy o tatuaż i naszą skórę (utrzymywanie skóry w dobrej kondycji zarówno przed jak i po zrobieniu tatuażu ma kluczowe znaczenie). Nie jest to jednak bezpośrednio zależne od samej metody.
Handpoke często kojarzy się z małymi, prostymi pracami, jednak nie jest to regułą i można spotkać wielu artystów, którzy przenoszą na skórę naprawdę duże lub szczegółowe projekty. Przykładem większych prac jest @kime.shadow. Metodą Handpoke można uzyskać różnorodne efekty – od delikatnych tatuaży wykonywanych m.in. @annpokes czy @sharry.ink, poprzez kropki @bebe.tattoos, mocne linie jak @plec_tatu czy mikrorealizm @sugarangeltatuo. Pomiędzy tym wszystkim możemy znaleźć całe spektrum innych artystów, którzy odnajdują spełnienie w ręcznym wykonywaniu tatuaży, czerpiąc inspiracje z różnych stylów.