XY Studio - tattoo studio Gdańsk
XY Studio - tattoo studio Gdańsk
+48 691 119 219
XY Studio - tattoo studio Gdańsk

Tatuaż geometryczny

Tatuaż geometryczny

Tatuaż geometryczny –  historia


Styl geometryczny jest najstarszym stylem tatuażu, jaki istnieje, choć ostatnimi czasy bardzo wyewoluował. Geometryczne wzory widniały bowiem już na ciałach Polinezyjczyków, u których tatuaż po raz pierwszy zobaczył podróżnik James Cook. Sama nazwa "tatau" pochodzi właśnie z Polinezji. Ten rodzaj tatuażu nie służył jego posiadaczom za ozdobę, lecz określał jego przynależność do plemienia. Każdy geometryczny tatuaż miał swoje precyzyjne znaczenie: to dzięki nim wiedziano, ile dana osoba ma dzieci i do jakiej społeczności należy. Na ciałach spisywano całą historię życia.


Tatuaż geometryczny – czym się charakteryzuje?


Styl geometryczny wygląda na prosty, ale dopiero równo i precyzyjnie wykonany (np. zaprojektowany cyfrowo) oddziałuje hipnotyzująco. Błąd w postaci umieszczenia ważnego elementu tatuażu na miejscu, w którym występują anatomiczne krzywizny, mogą zepsuć cały efekt. W tatuażu geometrycznym stosuje się kształty znane z geometrii – linie, koła, kwadraty i trójkąty, zazwyczaj w powtarzalnych kompozycjach. Grubość i kolor kreski można dopasować dopasować wedle życzenia, choć wielu uważa, że tatuaż geometryczny wygląda dobrze dopiero wtedy, kiedy użyje się w nim dostatecznej ilości czerni. Tatuaż geometryczny może, ale nie musi być abstrakcyjny – można za jego pomocą odwzorowywać np. elementy natury.


Najczęściej spotykanymi motywami w tym stylu są mandale, kwiat życia albo węzeł gordyjski. Nawet dziś wzory często mają znaczenie duchowe czy religijne, choć nie jest to już w prosty sposób odczytywane przez wszystkich przechodniów na ulicy.


Styl geometryczny – artyści


W tatuażu geometrycznym specjalizują się Dex Thex, Marco Manzo, Thais Valente, Rachael Ainsworth, Roxx, Dom Ramalho, Tomas Tomas czy Rapha Lopes.